(ВИДЕО) Терористички напад во срцето на Мелбурн, Исламската Држава презеде одговорност

Убиецот бил застрелан во градите блиску до полицијата, откако неговиот пикап, полн со цилиндри за гас, експлодирал на Bourke Street во близина на трговскиот центар..

Терористот кои вчера возеше запален пикап во срцето на Bourke Street во Мелбурн прободе тројца луѓе, убивајќи еден, имајќи врски со исламски екстремисти, и беше позната личност на федералните разузнавачки агенции.

The Weekend Australian разбира дека полицијата ќе испита дали убиецот, кој почина во болницата Royal Melbourne Hospital минатата ноќ, имал врски со исламскиот екстремизам и радикализирани членови на сомалиската заедница. Полицијата исто така ја бараат неговата жена, за кого тврдеше и таа била радикализирана.

Комесарот нa полицијатa на Викторија, Греам Ештон, потврди дека инцидентот бил тероризам и дека убиецот, кој пристигнал во Австралија од Сомалија во 1990-тите, имал членови на семејството кои и пиле познати Викториската Полиција.

Убиецот, кој бил обвинет за употребата на канабис и кражба, исто така беше им познат на федералните безбедносни агенции, рече тој. "Ние го третираме ова како терористички инцидент", рече Ештон. "Во врска со тоа лице, тој и е познат на полицијата."

Премиерот Даниел Ендрјус рече: "Ова се трауматски и застрашувачки настани."

Премиерот на Австралија, Скот Морисон рече: "Австралијците никогаш нема да бидат заплашени од овие ужасни напади".Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top