(ВИДЕО) Викторискиот премиер Даниел Ендрјус изјави дека Македонија е Грчка колку и Партенон

Премиерот на Викторија го кажа ставот кoј прво беше кажан од страна на поранешнион премиер Гоф Витлам, дека „Македонија е Грчка“.

Даниел Ендрјус, премиерот на Викторија ги навреди Македонците во Австралија откако изјави дека Македонија е Грчка, затоа Македонците од Мелбурн масовно одлучија на овогодинешните избори да гласаат за независниот кандидат Никола Ставрески од Томастон.

Никола Ставрески апелира до сите Македонци кој живеат во Томастон, Лајлор, Епинг, Епинг Норт и Волерт да гласаат за него и да го изразат својот револт кон Лабористичката партија која веќе долго време ги дискриминира Македонците во Австралија.

Погледнете го видеото:Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top