(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Во Струмица се изигруваат законите за набавките да ги добијат фирми блиски на Заев

ВМРО-ДПМНЕ повторно побара од Заев да им се извини на граѓаните обвинувајќи го за судир на интереси..

ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција презентираше постапки за јавните набавки во Струмица со кои, како што тврдат од партијата, се изигруваат законите со цел набавките да ги добијат претходно утврдени фирми на пријатели и роднини на градоначалникот на Струмица и лидер на СДСМ, Зоран Заев.

- Во еден ден, на 26.04.2010 година, Општина Струмица склучува дури четири договори со фирмата Дикор ЦД ДООЕЛ Струмица со иста намена, асфалтирање на улица во село Дабиле. Оваа фирма е во сопственост на Динчо Иванов, сопруг на пратеничката Цветанка Иванова. Вкупната сума која преку овие договори е исплатена на фирмата на Иванови е 1.029.539 денари - изјави Борче Стамов. 

Набавката, како што рече, е свесно поделена на четири дела за да се избегне законската обврска за распишување тендер. Овие четири договори биле склучени со непосредна спогодба.

Ова, според Стамов, е еклатантен пример како се изигрува законот и наместо да распише тендер, Заев за една иста градежна работа склучил четири различни договори и во ист ден, со иста фирма.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top