(ВИДЕО) Заев: 400 милиони евра скриени непријавени долгови на Владата кон стопанството

Државата должи 23 милиони евра за неплатени сметки за струја, 15 милиони евра неплатени сметки за вода, рече попладнево премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата пред новинарите..

Заев рече „Засега со циркуларното писмо откривме близу 400 милиони евра, тоа се некаде повеќе од 24,5 милијарди денари скриени непријавени долгови. Бројката ќе расте, зашто се кријат фактури по фиоки“, рече премиерот.

Мора да се раздолжиме кон домашните компании и мора да се штеди на непродуктвните трошења од буџетот, потенцираше Заев пред новинарите.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top