(ВИДЕО) Жедни емуа преплавија град во Австралија

Поради екстремната суша , пресушија голем број извори и реки , па дивите животни влегуваат во градовите.

Големите птици се прошетале низ Броукен Хил без некого да повредат . сепак , жителите се скриле зад оградите, зашто ен знаеле дали овие птици може да се агресивни поради силната жед. Жителите им оставале вода и храна на птиците , па сепак пет од нив биле удрени со автомобили, кога минувале по главната улица.

Австралија е соочена со невидени суши , така што државата одвои дополнителни 1,8 милијарди долари за помош на фармерите.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top