(ВИДЕО) Илон Маск го почна најголемиот подвиг во историјата на човештвото

Бизнисменот и истражувач , Илон Маск најави дека наредните месеци ќе почне со тестирање на прототипот на својата ракета Starship со која планира да носи луѓе на Марс и на Месечината, како и за супербрзо патување од континент на континент на Земјата.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Мицкоски: Македонија - економски тигар на Балканот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во Ресен одржа уште една во серијата средби низ земјата, кои како што велат од партијата, ќе послужат за креирање на програмата „Обнова на Македонија“ за следните парламентарни избори.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Мост се урна над рибарски бродови во Тајван

Мост над заливот во крајбрежјето Нанфанго на североистокот на Тавјан се срушил врз рибарски бродови, а во несреќата повредени се повеќе од 20 лица, а има и исчезнати.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Спектакуларна парада во Кина: „Ниедна сила не може да ја запре големата нација“

Во Пекинг со воена парада се одбележуваат 70 години од основањето на Народна Република Кина, во моменти ога земјата се соочува со бројни предизвици, меѓу кои се и повеќемесечните антивладини протести во Хонк Конг и економската војна со САД.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Анѓушев: Постои интерес за големи инвестиции од американски компании

Во Њујорк е и вицепремиерот Кочо Анѓушев, кој заедно со директорот на дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони, оствариле директни средби со менаџментите на неколку американски компании, за интересирани за инвестиции во Макеоднијa.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Ѓорчев: Ако обвинителот не се избира на предлог од опозицијата, не го прифаќаме саконот

За опозицијата, неприфатлив е новиот закон за Јавното обвинителство доколку таа не го предлага првиот човек на Обвинителството, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев, во интервју за „Макфакс“.

Прочитај повеќе
Scroll To Top