(ВИДЕО+ФОТОГРАФИИ) Фатен морски вампир: Ова е жив диносаурус?!

Гоблин ајкулите не ги сакаат сончевите зраци и ја преферираат темнината на океанското тло, па поради тоа се познати и како ајкули вампири..

Екстремно ретка ајкула беше извадена од водата близу Нов Јужен Велс и ја шокираше јавноста со својот изглед. Овој вид на ајкула, познат како гоблин ајкула е редок вид на водено животно и обично може да се најде на длабочина од 1,200 метри. Нив често експертите знаат да ги наречат како и потомци на диносаурусите.

Гоблин ајкулите не ги сакаат сончевите зраци и ја преферираат темнината на океанското тло, па поради тоа се познати и како ајкули вампири. Оваа ајкула која ја гледате на фотографиите е фатена на 609 метри длабочина близу Green Cape во Нов Јужен Велс. 


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top