(ВИДЕО+ФОТОГРАФИИ) Одбележување: Во шведска се вградуваат чипови во телото

Како што наведува BBC, за вградување на чипот потребно е малку да се стиснат заби бидејќи постапката не е целосно безболна, а се вградува помеѓу палецот и кажипрстот..

Секој вработен во една шведска компании при влегувањето мора на влезните врати да ја кренат раката со цел скенерот да го прочита чипот кој се наоѓа под кожата.

Станува збор за RFID (radio-frequency identification) чип со големина на зрно ориз кој е вграден во раката, пренесува BBC.

Наскоро сите вработени во фирмата, нив ги има околу 700 кои работат во тој комплекс ќе добијат шанса да бидат чипувани.

За сега со помош на чипот тие ќе можат да влезат во зградата и да ги користат фотокопир апаратите, а наскоро ќе може да плаќаат и кафе со едноставно допирање на раката.

Како што наведува BBC, за вградување на чипот потребно е малку да се стиснат заби бидејќи постапката не е целосно безболна, а се вградува помеѓу палецот и кажипрстот. 


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top