Викиликс објави доказ дека Груевски платил на албански терористи!

Како што е објавено во документите на Викиликс, поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски, постигнал договор во 2007 година со лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, кој е претставник на македонските Албанци..

Во 2007 година (една година пред предвремените парламентарни избори закажани од Груевски), Груевски му вети на Али Ахмети дека доколку влезе во коалиција со него, ќе предложи закон во Собранието со кој ќе се обезбеди социјална помош за припадниците на ОНА кои учествуваа во немирите во 2001 година во Македонија. година и законот за двојазичност (албански јазик низ цела Македонија).

Ова е официјален документ на Викиликс, кој открива дека Груевски рече дека ќе го стори тоа, но дека народот не би дознал за тоа.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top