Владата на Австралија ќе потроши над 5 милијарди долари во борбата против сушата

Премиерот на Австралија Скот Морисон вети дека 5 милијарди долари ќе бидат потрошени за да им помогнат на земјоделците да се подготват и да се борат против влијанието на идните суши..

Фонд од 5 милијарди долари за чување на австралиските фармери од идни суши ќе биде во срцето на планот на владата да се справи со неплодните услови во текот на следната деценија.

Фондот за идни суши ќе им помогне на примарните производители, невладините организации и заедници да се подготват за и да одговорат на влијанието на сушата.

Премиерот Скот Морисон го објави фондот, кој ќе биде поткрепен со иницијална иницијатива од 3,9 милијарди долари пред да се зголеми на 5 милијарди долари во 2028 година, пред националниот самит за суша во петокот во Канбера.

Г-дин Морисон рече дека чекорот доаѓа откако земјоделците низ цела Австралија побараа од коалицијата да се подготви за иднината.

„Ова беше една од клучните пораки што ги имавме додека  поминавме низ целата земја со генерал-мајор Стефан Деј, кој е наш генерален координатор за суша, и тоа е она во што треба да инвестираме и да изградиме издржливост за иднината“, изјави тој за  „Седумте мрежи“во петокот.

Од 2020 година, околу 100 милиони долари годишно ќе бидат достапни со исплати почнувајќи од јули истата година.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top