Владиката Пимен со порака до победниците на изборите

Еве што напиша отец Пимен на Фејсбук..

Европскиот митрополит на МПЦ-ОА, препознатлив по политичките коментари на Фејсбук, ги прокоментира и последните резултати од локалните избори.

Еве што напиша отец Пимен на Фејсбук.

„Голема победа, голема одговорност. Апсолутна власт кола без кочници. Некои се возеа во неа и се сурваа во провалија. Убав пример за да се научи нешто и да не се повтори.
И ќе верувам дека лекцијата е научена, ако утре не чујам повик за предвремени парламентарни избори за зајакнување на позиција, за предвремени претседателски избори по логиката “цело е кога има сè”.
Умот во глава.“Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top