ВМРО-ДПМНЕ изразува сочувство за жртвите од минатогодишниот воен удар во Турција

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ..

„ВМРО ДПМНЕ изразува најдлабоко сочуство за сите оние кои ги загубија животите при обидот за државен удар во Република Турција. Сликите и снимките од минатогодишниот 15 јули засекогаш ќе останат врежани во сеќавањата не само на турскиот народ, туку и на сите кои имаат посебна почит и симпатии кон Турција.

Република Турција и турскиот народ биле и остануваат докажан пријател на Република Македонија.

Меѓусебните односи секогаш биле проткаени со взаемна почит и пријателство и очекуваме врските со Република Турција да се продлабочуваат и во иднина.

Демократските избори се единствениот начин на кој што една власт може да ја добие честа да ја управува државата.

ВМРО ДПМНЕ е убедена дека Турција ќе ги надживее последиците од минатогодишниот обид за пуч и дека ваквите немили сцени и човечки загуби нема веќе никогаш да се повторат“ се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.



Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.




Scroll To Top