ВМРО-ДПМНЕ: Нема да ги поддржиме уставните измени

Од ВМРО-ДПМНЕ утринава преку партиско соопштение го повторија ставот дека нема да ги поддржат уставните измени..

- Договорот од Преспа за промена на името на државата е правно - политички мртов. јаловата дебата која што се води во собранието е непродуктивна и претставува кршење на волјата на граѓаните.

Стои меѓудругото во соопштението од опозициската партија.

Од таму го повикаа и премиерот Заев, да ја послуша, како што велат, волјата на над 1 милион граѓани кои гласаа против договорот или апстинираа и за кои, како што пишува во соопштението, не е прифатлив Договорот од Преспа.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top