ВМРО-ДПМНЕ против брзи избори, СДСМ за избори во првиот термин

Од ВМРО-ДПМНЕ денеска обвинија дека власта лошо ја менаџира епидемијата со корона вирусот, а според партијата, министерот за здравство Венко Филипче наместо со здравјето на граѓаните се занимава со диктатите Зоран Заев..

„Конфузијата на власта се плаќа со човечки животи. Колкава е конфузијата говори и фактот што заради лошите показатели од епидемиолошките анализи се бара продолжување на вонредната состојба, а од друга страна се инсистира на брзи избори на кои во матно би се намалил поразот по цена на здравјето. Животот на граѓаните е поважен од политичката кариера на Заев и на Филипче. Прво Македонија ќе ја победи короната, а потоа ќе ги победи на избори Заев и Филипче“, наведуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од СДСМ соопштија дека партијата има три приоритети, заштита на здравјето на граѓаните, брза трансформација на економијата и функционални институции, како гарант за силна демократија.

„Токму затоа предвремените парламентарни избори, кои веќе се распишани и еднаш одложени, треба да се одржат во првиот можен термин, а предизборната кампања и гласањето да бидат усогласени со заштитните протоколи, бидејќи сите параметри и официјални податоци покажуваат дека епидемијата е ставена под контрола“, соопштуваат од партијата.

Од СДСМ наведуваат и дека ДИК по завршувањето на вонредната состојба, треба да ги заврши обврските и во рок од 22 дена да се одржат изборите и дека нема да дозволат лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и неговата партија, да ги попречат демократските процеси и вештачки да создадат криза.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top