Во август во Амазонија биле регистрирани над 30.000 пожари

Во август во 2010 година, биле регистрирани 45.018 пожари..

Бразилскиот Национален институт за вселенски истражувања објави дека во областа Амазонија во август бил регистриран 30.901 пожар, што е најголем број во еден месец, од 2010 година.

Тоа е за 196 отсто повеќе во однос на август, минатата година.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top