Во Франција од коронавирус само денеска починаа 231 лице, Макрон ја вклучува војската

Франција го потврди 231 смртни случај од коронавирус, што е најголем пораст од претходните два дена. Вечерва објавија дека ја вклучуваат и војската во помагање на населението во борбата против епидемијата..

Бројот на загинати е зголемен за 21 процент во однос на претходните два дена, соопштија здравствените власти.

Со 231 смртност меѓу вчера и денес и вкупно 1.331 смртни случаи предизвикани од Ковид-19, Франција е трета земја во светот што забележа најголеми жртви во 24 часа зад Шпанија и Италија.

Францускиот претседател Емануел Макрон најави започнување на воена операција приближувајќи се до кулминацијата на новата епидемија на коронавирус во земјата. За време на операцијата, воените сили ќе бидат мобилизирани за да му помогнат на населението да се бори против епидемијата.

Операцијата ќе биде целосно посветена на помагање и поддршка на населението, како и помош на јавниот сервис во борбата против епидемијата.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top