Во Индија почна да се гради највисокиот кип на светот

Кипот со ликот на Сардар Пател, ќе биде висок 182 метри.

Во Индија денеска стартуваше изградбата на нависокиот кип на светот , новиот кип треба да биде повисок од „Кипот на слободата“ во Њујорк.

Кипот со ликот на Сардар Пател, херојот на индиската независност наречен „железниот човек“ ќе биде висок 182 метри,  неговата изграба започна на островот на една река во државата Гуджарат.

За изградбата на Кипот е планирано да се потрошат  околу 300 милиони долари, а ќе биде финансиран од донации и средства од буџетот. 
Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top