Во Кина почна втората фаза од тестирањето вакцина на луѓе

Околу 200 луѓе учествуваа во претходната фаза на тестирање, што почна во мај..

Истражувачите во Кина ја започнаа втората фаза од тестирање на вакцина против коронавирус врз луѓе. Во оваа фаза ќе се утврди дозата на вакцината, како и проценката дали вакцината може безбедно да го натера на одговор имунолошкиот систем кај здраво лице.

Вакцината што ја тестира Институтот за медицинска биологија е една од шесте можни вакцини што ги тестираат кинеските научници врз луѓето.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top