Во најава моментот што се исчекуваше долго - Шумахер повторно ќе вози за Ферари

Синот на легендарниот Михаел Шумахер викендов може да се најде зад болидот на Ферари на 1000-та трка за италијанскиот тим, пренесува германски РТЛ..

Големата награда на Тоскана се вози на патеката Муџело овој викенд, а Мик Шумахер би можел да вози болид на Ферари за време на првиот слободен тренинг во петок.

Имајќи предвид дека се далеку од конкуренцијата во Ферари оваа сезона, тие размислуваат да му дадат шанса на синот на седумкратниот шампион во Формула 1.

Сепак, сè уште не е сигурно дека Мик ќе седи во болката на Ферари, но други опции се екипите на Алфа Ромео и Хас кои користат мотори од италијанскиот производител.

Во сабота и недела, Мик ќе се натпреварува во Ф2. Минатиот викенд победи на една од двете трки и се уште е во бори за титулата.

Во секој случај, во Тоскана би можеле да бидеме сведоци на еден навистина историски момент, односно враќањето на Шумахер во Формула 1.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top