Во Скопје исчезна биста на Гоце Делчев, никој не знае каде е

Очевидци на социјалните мрежи информираат дека деновиве пред студентскиот дом Гоце Делчев во Скопје исчезнала биста на Гоце Делчев..

Официјално споменикот на револуционерот никој не го поместил но засега нема информации од градоначалникот на општина Карпош Стефан Богоев каде што се наоѓаше бистата ниту од градоначалникот на Скопје Петре Шилегов.

Бугарската комисија за историја која преговара со македонскиот преговарачки тим именуван од владата во Скопје инсистира дека Гоце Делчев е Бугарин.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top