Возач во Бризбан казнет бидејќи пиел вода додека возел на 39 степени

Пиењето вода или кафе во автомобил е нешто што многумина од нас го прават секојдневно, но дали го кршиме законот?.

Жител на Беудрен, Бризбан е казнет со 173 долари од полицијата во Квинсленд за пиење вода од пластично шише од 600 мл додека возел.

Брок Харис завршил 12-часовен ден на работа кога влегол во својот автомобил да се вози дома и открил дека неговиот клима уред не работи.

„Застанав и купив шише вода и додека влегував во мојата улица, ме привлекоа од полицијата и рекоа дека е нелегално да пијам било што додека се возам“, изјави тој за ABC Radio.

„Ми рекоа дека  не плаќам соодветна грижа и внимание и ме казнија со 173 американски долари и една демиритна точка“.

„Полицаецот ми рече дека нема ништо што можам да направам и тој си ја извршува својата работа - но ќе ја оспорам казната“.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top