„Вратете се дома“: Расистички напад на Трамп врз четири конгресменки

Доналд Трамп употреби расистички јазик во неделата за да ги нападне четирите прогресивни демократски конгресменки, велејќи им да се вратат назад и да помогнат во поправањето на целосно уништените и криминални места од кои дојдоа..

Американскиот претседател не ги именуваше своите цели, но нападот беше насочен кон група либерални конгресменки, кои ѝ се спротивставуваат на спикерката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси, и кои понекогаш се нарекуваат „состав“: Александрија Окасио-Кортез од Њујорк, Ајана Пресли од Масачусетс, Рашида Тлаиб од Мичиген и Илхан Омар од Минесота.

Само Омар, кој е од Сомалија, не е родена во Америка. Пресли е Афроамериканка, Тлаиб е дете на палестински имигранти, а Окасио-Кортез доаѓа од њујоршко-португалски семејство.

Тлаиб одговори велејќи дека Трамп треба да биде отповикан. Окасио-Кортез рече: „Земјата ‘од која доаѓам’, а земјата во која сите ние се заколнуваме се САД“.

Омар го нарече Трамп „најлош, најкорумпиран и непокорен претседател што некогаш сме го виделе“. Пресли рече: „Ова е како изгледа расизмот“.

Берни Сандерс беше меѓу оние кои го нарекоа нападот расистички. „Кога го нарекувам претседателот расист, тоа е она за што зборувам“, напиша сенаторот од Вермонт на Твитер.

Џастин Амаш, конгресмен од Мичиген кој ја напушти Републиканската партија поради неговото противење на Трамп, ги нарече забелешките „расистички и одвратни“.

Трамп одговори на гневот на Твитер во неделата вечер велејќи дека е тажно да се види дека демократите се држат за луѓе кои зборуваат толку лошо за земјата.

Претходно Нихад Авад, национален извршен директор на Советот за американо-исламски односи рече: „Ако Трамп го извика истото за една муслиманка која носи хиџаб во ‘Волмарт’, може да биде уапсен“.

Конгресменките кои беа цел на претседателот беа вклучени во спор со Пелоси поради хуманитарната криза на јужната граница и нејзината неподготвеност да ја започне постапката за импичмент на Трамп. Окасио-Кортез изјави за „Вашингтон пост“ дека експлицитното обележување на новоизбраните обоени жени од Пелоси е целосно непочитување. Во петокот Трамп ја бранеше Пелоси велејќи: „Таа не е расист“.

Во твитовите од неделата претседателот напиша: „Толку е интересно да се видат ‘прогресивни’ демократски конгресмени, кои првично доаѓаа од земји чии влади се целосна и тотална катастрофа, најлоша и најкорумпирани каде било во светот (дури ако имаат и функционална влада), сега гласно и злобно им кажуваат на луѓето од САД, најголемата и најмоќната нација на земјата, како треба да биде водена нашата влада“.

„Зошто не се вратат и да им помагаат да ги поправат целосно скршените и криминалните нападнати места од кои дојдоа. Потоа да се вратат и да ни покажат како е направено. На овие места многу им е потребна вашата помош. Сигурен сум дека Ненси Пелоси ќе биде многу среќна брзо да ги среди вашите бесплатни патувања!“

Пелоси одговори велејќи дека Трамп покажал дека неговиот план за „повторно да се направи Америка голема“ бил „да се направи Америка повторно бела“.

Калифорниската сенаторка Камала Харис изјави дека коментарите на Трамп биле апсолутно расистички и неамерикански“.

Претседателското „тролање“ можеби е дел од приказната за одвраќање од имиграциските рации што се случија во поголемите градови во неделата.

Тоа не е прв пат Трамп да биде обвинет за расистички ставови. Тој ја започна својата политичка кариера со лажни тврдења дека Барак Обама не е роден во САД и неговата претседателска кампања со тврдењата дека многу Мексиканци биле „силувачи“. Минатата година за време на состанокот во Белата куќа се запрашал зошто САД ги прифаќаат мигрантите од „ситните земји“ како Хаити, Ел Салвадор и неколку африкански нации.

Кен Кучинели, в.д. директор на САД за државјанство и имиграциски услуги, во неделата на Си-ен-ен беше запрашан дали твитовите на Трамп „се хранат со впечатокот дека претседателот е расистички и врши притисок за расистичка агенда“. Кучинели рече дека твитовите се примери за „реторика за претседателската трка“.

Сите конгресменки се појавија како клучни во партијата на Демократската партија, поделена околу тоа како да го победат Трамп на изборите. Омар е родена во Сомалија и дошла во САД на 12 години откако била во бегалски камп. Избрана во Конгресот во ноември како една од првите две муслимански жени, таа се појави како омразена личност на Фокс њуз и тврдодесничарската поддршка на Трамп. Тлаиб, друга муслиманка во Конгресот, е родена во Детроит. Пресли е родена во Синсинати. Окасио-Кортез е родена во Њујорк.

Трамп редовно ја напаѓа Омар и ја исмева Окасио-Кортез.

Тексашкиот конгресмен Лојд Догет на Твитер изјави дека нападот на Трамп бил „чист и едноставен расизам“, но можеби ненамерно ги повтори нападите врз Пелоси кога рече дека таа „се плаши од моќта на овие силни, ефективни, американски обоени жени“.

Во неделата Тлаиб беше првата од целните жени кои реагираа на Трамп. „Сакате одговор на нелегален [и] комплетен неуспех на претседател?“, пишува таа. „Тој е кризата. Неговата опасна идеологија е кризата. Тој треба да биде отповикан“.

Следуваа Омар, Пресли и Окасио-Кортез, последната со долг прекор. „Вие сте лути затоа што не верувате во Америка каде што го претставувам Њујорк 14, каде што добрите луѓе од Минесота избраа [Омар], каде што [Тлаиб] се бори за семејствата на Мичиген, каде што [Пресли] ги освојува девојчињата во Бостон“, напиша таа. „Вие сте лути затоа што не можете да ја замислите Америка која нè вклучува нас. Се потпирате на исплашената Америка за вашиот грабеж“.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top