Време е за сливи

Тие ги чистат крвните садови од масни наслаги и дејствуваат како моќен антиоксиданс во борбата против слободните радикали..

Освен што е многу вкусно овошје, сливата содржи и бројни лековити својста кои доаѓаат до израз кај заболувањето на бубрезите, гихт, болести на црниот дроб и појава на ревматизам. Таа исто така поволно дејствува и на дигестивниот тракт, односно помага во работењето на органите за варење, регулирајќи ја функцијата на цревата. 
Ова драгоцено овошје е богато со витамини и минерали, а особено со витаминот А и Ц, рибофлавин, калциум и магнезиум. Тие ги чистат крвните садови од масни наслаги и дејствуваат како моќен антиоксиданс во борбата против слободните радикали.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top