Врховен суд на Венецуела: Претседателскиот статус на Гуаидо е неважечки

Врховниот Суд на Венецуела не го признава Гуаидо.

Cудијата на Врховниот суд на Венецуела, Хуан Мендоза изјави дека одлуката на претседателот на Националното собрание Хуан Гуаидо да се прогласи за привремен претседател е „ништовна и неважечка“, пренесува агенцијата Анадолија.

Судијата Мендоза рече дека привремената влада на Гуаидо е во судир со Уставот на Венецуела и дека ги узурпира претседателските овластувања. 


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top