Вучиќ ја спореди Хрватска со Нацистичка Германија

Реплики на сцена меѓу Србија и Хрватска заедно со болните сеќавања на војната од 1991 до 1995 година, објавија светските новински агенции..

Српскиот претседател Александар Вучиќ за тоа време ја споредил Хрватска со нацистичка Германија. 

Според него, намерата на фирерот Адолф Хитлер да го прочисти Германија од Евреите личи на хрватската политика да ги избрка етничките Срби.

Ана Франк е прогонувана од истите причини поради кои се гонети и Србите,тврди Вучиќ.

Така тој ја критикуваше прослават на Загреб на годишнината од успешната воена операција “Бура”, со која се става крај на окупацијата на Хрватска, додека Србите одбележуваат со тага овој повод како Деца на жртвите и раселените Срби.

Реакцијата од хрватска страна не задоцни и беше очекувано остра. Реплицираше хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

Тој го потсети Белград за околностите околу војната и им покажа дека без нивно учество не би дошле до тоа.

Во исто време, тој истакна дека во денешно време времињата се различни. Според него, денес Загреб сака мир и соработка во регионот.

Политичарите од владејачката хрватска партија го обвинија Вучиќ за “историска лага”.

Официјалните податоци по завршувањето на операцијата “Бура” укажуваат на 1.200 цивилни жртви на српската страна и околу 200.000 бегалци. На хрватската страна пак починале , од 500 до 700 цивили.


Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top