Вучиќ: Протестите се чин на тероризам, конечно маските паднаа

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва од Париз порача дека дека конечно, како што рече, маските паднале..

Според него, протестите се чин на тероризам.

-Десничарите и левичарите, фашистите и антифашистите започнаа да се борат меѓу себе. Оној што го прободе другиот, се исплашил и побарал помош од полицијата, а потоа другиот, прободен, дошол во полиција, која му помогнала. Тоа се сите оние кои со денови тепаат полицајци, фрлаат со се и сешто. Полицијата ги уапси двајцата, и им пружа лекарска помош – рече Вучиќ.

Тој повтори дека никој да дојде на власт со насилство, туку само на избори.

-Оние кои ги бојкотираа изборите ги повикуваа вечерва луѓето да го затворат автопатот кај Нови Сад, тоа е чист тероризам. Немојте да го загрозувате здравјето на луѓето, секоја вечер организирано да заразувате одреден број луѓе. Државата не дозволи одржување на овие протести – истакна Вучиќ.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top