Вучиќ: Србија е подготвена за дијалог со Приштина, но тие треба да ги укинат таксите

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека очекува посилен американски притисок врз Приштина да започне суштински дијалог, веднаш по изборите за Косово и Метохија..

Вучиќ во Отвореното студио на Гласот на Америка потсети дека од воведувањето даноци, Америка врши притисок за нивно укинување, затоа што даноците не се само нелегални, туку и спротивни на цивилизациските норми и се спротивно од сè што Америка почитува,слободен пазар, слободно движење на капитал и услуги .

Вучиќ, кој е во посета на САД, вели дека сите чекаат да бидат распишани изборите во Приштина и гласањето да заврши. Тој рече дека најверојатно изборите ќе се одржат на 6 октомври и ќе се формира влада во Приштина во декември, по што треба да се очекува посилен притисок да започне суштински дијалог.

„Им кажав на моите соговорници во САД дека сме подготвени за дијалог веднаш штом се укинат таксите. Мора да постојат елементарни услови и доверба дека можеме да зборуваме за нешто, и ако воведете такси, тогаш нема таква доверба“,заклучи тој.

Вучиќ рече дека Србија е подготвена за дијалог со Приштина ако ги укинат таксите.

Тој истакна дека како никој да не знае за што зборуваме кога станува збор за Косово и Метохија и наведе примери како се менува односот од страна на Косово со текот на годините.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top