YouTube ги менува правилата на играта: “Јутјуберите” нема да можат да заработуваат како порано

YouTube ја заостри контролата на објавување на содржини на својот сајт кои можат да се наплаќаат..

Компанијата најави дека ќе воведе правило со кое каналите кои можат да наплаќаат реклами мора да имаат најмалку 1000 следбеници и минимум 4 илјади часови прегледан видео материјал во изминатите 12 месеци.

- Целта на ваквите промени е да се намали бројот на оние кои заработуваат преку YouTube со имитација и непримерно однесување, а во истовреме да се продолжи да се наградуваат оние кои со својата работа ја прават нашата платформа толку добра - вели Нил Мохан, еден од челниците на YouTube.

Од компанијата се одлучиле на овој чекор откако големите компании почнале да ги повлекуваат своите пари бидејќи нивните реклами се појавувале на неадекватни видео содржини. Помеѓу нив се нашле и компаниите AT&T, Verizon, McDonald’s и L’Oreal.

Неодамна изби и огромен скандал поврзан со “јутјуберот” Логан Пол поради неговото објавено видео на кое тој снима обесен човек во една јапонска шума. Логан имаше речиси 16 милиони следбеници, но по овој испад тој е целосно отстранет од платформата.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top