За две седмици резултати од тестирање лекови против ковид-19

Тој истакна дека многу поважно е прашањето кога ќе биде можно да се започне со масовно производство на лекот за КОВИД-19..

Светската здравствена организација (СЗО) очекува во следните две недели да ги добијат првите резултати од клиничките испитувања на лекови кои можат да бидат ефикасни во лекувањето на ковид-19, изјави генералниот секретар на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејезус.

Шефот на СЗО за вонредни ситуации, Мајкл Рајан, предупреди дека не би било мудро да се предвидува кога вакцината против ковид-19 ќе биде подготвена за масовна дистрибуција.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top