За Ѓоргиев повикот за вонредна средба на бугарската комисија е исто како повик за двобој

Откако бугарската комисија повика на вонредна средба на која која ќе се бара решение за празнувањето на „спорниот“ Гоце Делчев, професорот Драѓи Ѓоргиев ја оценува истата како повик за двобој..

Ѓоргиев за ТВ 24 овој повик го оценува како контра продуктивен и дека поканата нема да ја прифатат.

Тој додава дека е поважно двете страни да се фокусираат на хуманото дело на Гоце Делчев а не на потеклото и доколку се инсистира на идентитетските прашања за Гоце Делчев тогаш решение меѓу Македонија и Бугарија нема да се најде


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top