Заев: Дел од конкурсот за поделба на државни пари во културата ќе биде поништен

Владата ќе поништи дел од конкурсот за поделба на државни пари во културата..

Дел од конкурсот за поделба на државни пари во културата ќе биде поништен изјави вечерва премиерот Заев, одоговарајќи на прашање на тв 24 да го коментира скандалот во културата.

Ова го изјави премиерот откако настана неред во годишната програма на Министерството за култура која беше објавена денеска. Укинати се бројни музички манифестации, анонимни лица и фирми ќе добијат огромни средства од буџетот за култура на сметка на видни манифестации, како на пример „Таксират“, каде што буџетот е видно намален.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top