Заев: Не посакувам предвремени избори, оптимист сум дека летово ќе добиеме датум за ЕУ

Премиерот Заев очекува Македонија летово да добие датум за преговори..

Претседателот на Владата Зоран Заев, во емисијата „Две години Влада – одговорно пред граѓаните“ рече дека тој останува оптимист дека земјата ќе го добие позитивниот сигнал од Европскиот Совет за почеток на преговорите летово и не посткува предвремени избори бидејќи, како што рече тие ги запираат економијата, реформите и процесите што се во тек.

„Ќе изгубиме најмалку шест месеци, а нашата намера е да останеме на овој пат, да продолжиме со поддршката на инвестициите, на враќањето на парите кон граѓаните со мерката поврат на ДДВ-то што треба да стартува – затоа е важно да добиеме датум. Ова ни треба сега, ова лето за да продолжат процесите. Но, до добрата вест од Брисел, сите опции се отворени“, рече премиерот Заев.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top