Заев: Во пензија ќе се оди на 64 години, а не како досега со избор на 67 години

Тој соопшти дека новиот закон бил пуштен во процедура..

Претседателот на Владата и на СДСМ, Зоран Заев, денеска на партиска трибина во Куманово соопшти дека се носи нов закон за пензионурање според кој не ќе може да се продолжува пензионирањето до 67 години како што е сега.

– Носиме нов закон. Наместо како досега со избор до 67 години да се оди во пензија, сега ќе се оди во пензија на 64 години за да ослободиме места за младите луѓе, рече Заев.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top