Западна Австралија ја легализира еутаназијата

Можноста да се заврши животот со смртоносна комбинација на лекови во Викторија е достапна само до јуни..

Парламентот на австралиската сојузна држава Западна Австралија денеска изгласа закон со кој се легализира еутаназијата, доброволно и потпомогнато завршување на животот.

Со тоа таа е втора австралиска држава во која е легализирана еутаназијата. Австралиската сојузна држава Викторија Закон за еутаназија усвои во 2017 година.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top