Започна „Климатскиот“ Давос, Македонија без претставник

Климатските промени се главна тема на економскиот форум што започна во Давос, а по отсуството минатата година, ќе присуствува и американскиот претседател Доналд Трамп..

Македонија нема да има свој претставник на овој традиоционален годишен форум.

Три илјади политички, економски и технолошки лидери од целиот свет се собираат да разговараат за економијата, технологијата, но пред се за глобалното затоплување, поради што годинешниот собир го доби неформалното име „климатски Давос“. Американскиот претседател Доналд Трамп е меѓу 53 шефови на држави и влади што треба да присуствуваат, заедно со стотици деловни лидери и активисти на граѓанското општество, меѓу нив и Грета Тунберг.

Клаус Шваб, кој го основа Светскиот економски форум пред педесет години, напиша пред состанокот дека бара од учесниците да се заложат за намалување на емисиите на јаглерод-диоксид.

Алијансата на големи инвеститори, банки, пензионирање, инвестиции и фондови има намера да ја објави својата одлука на митингот во Давос.

Поточно, тие сакаат да го пренасочат целиот инвестициски капитал, околу 6.000 милијарди долари, кон зелената индустрија и проектите за намалување на емисиите на стакленички гасови до 2050 година.

Сè уште не е познато како американскиот претседател Доналд Трамп ќе одговори на овој проблем.

– Ќе видиме што ни каже Трамп. Со нетрпение очекуваме бидејќи ова е глобална конференција. Ние ставаме голем акцент на глобалните проблеми, а климата е клучно глобално прашање во моментот – рече Шваб.

Трамп не беше во Давос минатата година, бидејќи не можеше да се согласи со Конгресот за цената на патувањето, но овој пат дојде.

Присуството на секој американски претседател го менува изгледот на собирот.

Минатата година безбедноста беше слабо, но на завидно ниво. Оваа година комплексот е опкружен со 5.000 полицајци и неколку илјади војници во околните шуми.

Безбедноста ќе ја чини Швајцарија девет милиони франци за полицијата и 32 милиони за војската.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top