Вакцината за COVID-19 на „Biontech“ ќе биде готова за сертификација во декември

Челниците на фармацевтската компанија „Biontech“, која соработува со американската „Pfizer“ во развојот на вакцина против новиот коронавирус, сметаат дека препаратот ќе биде подготвен за сертификација во декември годинава.

Прочитај повеќе

Наш доктор на науки кој работи во Данска со решение како да се запре пандемијата за 10 до 15 дена

По најновите сознанија на научници од целиот свет, кои тврдат дека корона вирусот може да се задржи во воздухот подолго време и да се пренесува од човек на човек само со дишење, сега тие бараат од СЗО да ги ревидира своите препораки

Прочитај повеќе

Исечете кромид на четвртини и додате му една состојка: Ќе заборавите што е кашлица!

Кога кашлицата трае подолго од една недела, секако нешто треба да се превземе, а постои народен лек кој е одличен во таква ситуација.

Прочитај повеќе

Кинеските научници тврдат дека вирусот што сега се појавил во Пекинг е различен

Новите случаи на коронавирус во главниот град на Кина се увезени, изјави за CGTN главниот епидемиолог на кинескиот центар за контрола и превенција на болести, Ву Кунџу.

Прочитај повеќе

Медведев: Вакцината против Ковид-19 да се користи истовремено во целиот свет

Вакцината против заболувањето Ковид-19 кога ќе стане достапна треба да се користи во исто време во светски рамки, за што е потребна соработка меѓу државите, рече заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија

Прочитај повеќе

Научници открија која храна е опасна за мозокот

Американски научници дошле до заклучок дека луѓето чија исхрана вклучува претежно преработено месо, компири, бисквити и тестенини, поверојатно е дека страдаат од деменција отколку оние што се хранат рационално.

Прочитај повеќе

Кои се препораките за пациентите со малигни заболувања и лица од особен ризик поврзани со КОВИД-19

Пациентите кои страдаат од онколошки или хематолошки заболувања, како и други болести поврзани со имуносупресија се особено изложени на ризик поврзан со инфекции предизвикани од респираторни вируси, како што е грипот.

Прочитај повеќе
Scroll To Top