Wednesday, December 2, 2020

Австралија

Македонија

ИНТЕГРА упати понуда за потпишување на Меморандум за соработка и формирање на антивладин фронт

Претседателството на ИНТЕГРА на својата 42/43-та седница, во полн состав, едногласно ја усвои Одлуката да упатиме како партија, понуда за потпишување на Меморандум за...

Трет повик за предлог-проекти за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Албанија

Третиот повик за предлог-проекти за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Албанија ќе биде објавен денеска. Како што сооопшти Министерството за локална самоуправа, амбасадорот на Европската...

Зетот на Виолета Томовска почина од последици на Ковид-19

Зоран Росоманов, зет за ќерка на фолк дивата Виолета Томовска ја изгуби битката со корона вирусот. Негови пријатели ја споделија веста за прераното заминување...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за продажба на идентитетот – СДСМ прашува: Дали Мицкоски одработува за Бугарија

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека Заев води пазарџиска влада и го продава идентитетот јазикот и историјата. Оттаму велат дека во наредните денови очекуваат премиерот да потпише...

Љубчо со неочекувана изјава: Ако ме налутат – Сите со име и презиме од ВМРО ќе ги објавам што зборувале за Бугарија

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран...

Иванов: Македонскиот народ го виде правото лице на самопрогласениот „искусен политичар“ Заев

Обраќање на екс-претседателот на државата – Ѓорге Иванов Почитувани Македонци, Како претседател на Република Македонија во двата мандата во многу мои обраќања кон македонската јавност јасно и...

Свет

Меркел: Македонија се уште има шанси

Како што објави Дојче веле на македонски јазик, Меркел рече на видео-конференција со парламентарците на европскиот континент, но истакна дека германското претседателство сè уште...

Британски експерти: Нема причини за сомнеж во руската вакцина „Спутник V“

Во интервју за ЦБС, британски експерти од областа на вирусологијата го искажаа своето мислење за ефективноста на руската вакцина против ковид-19 - „Спутник V“. Експертите...

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

Азербејџанските војници уништуваат ерменски гробишта во областите во кои презедоа контрола во регионот Нагорно - Карабах. Видео со ваква содржина се појави на интернет. Се слуша...

Технологија

Следете Не

25,847FansLike
1,120SubscribersSubscribe
Melbourne
scattered clouds
17 ° C
17.8 °
16 °
51 %
6.7kmh
40 %
Wed
16 °
Thu
23 °
Fri
22 °
Sat
27 °
Sun
17 °

Балкан

Каракачанов: Има надворешни фактори кои се обидуваат да не разубедат

Бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов во своето денешно телевизиско интервју вели дека Бугарија ќе продолжи да ги штити своите национални интереси и покрај тоа што,...

Софија обвинува: Мицкоски, Црвенковски и Иванов предводат антибугарска хистерија

Во последните три дена по интервјуто на премиерот Заев за бугарската агенција БГНЕС во Македонија се случува хистерија, јавуваат медиуми во Бугарија преку кои...

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапите ќе градат илјадници станови во соседна Албанија. Aлбанскиот премиер Еди Рама, престојува во посета на Обеднетите Арапски Емирати (ОАЕ) и ја соопшти веста. „Во Абy...

Кафулињата и моловите до 18 часот, продавниците до 21 – нови рестрикции во Србија

До 3 декември почнувајќи од денеска во Србија на сила се позначајни рестрикции - , до 18 часот е ограничено работното време на угостителските објекти...

Естрада

Каранфиловски: Ми трепери срцето кога пеам пред нашите иселеници!

Еден од учесниците на “Фолк Фест Роса 2020” е и преспанската гордост, фолк пејачот со голема преспанска популарност Ташко Каранфиловски. *На почеток, кажете ми што...

Извлезе новиот хит на Секо „Слатка Печалба“

Во емотивен стил Секо ја промовираше песната „Слатка Печалба“ во која што се раскажува тажна печалбарска приказна која ги допира срцата на сите оние...

(ВИДЕО) Никола Зацески го промовираше својот прв сингл „Срцето мое тука чука“

Оперскиот пејач Никола Зацески после неколку месеци работа го промовираше својот прв сингл „Срцето мое тука чука“. Никола од 2018 година живее во Австралија,...

Спорт

Арсенал не бил вака лош речиси четири децении, на Артета не му е гајле

Синоќа Арсенал доживеа пораз на домашен терен од Вулверхемптон и со тоа го означи најлошиот старт на сезоната од 1981 година наваму. „Топчиите“ освоија само...

Елмас му „намести“ гол на Мертенс, Наполи ја прегази Рома

Составот на Наполи славеше убедлива победа над Рома од 4-0 во дербито на 9. коло во италијанската Серија А. Домашниот тим беше исклучително мотивиран на...

Мурињо: Нема да ми фали Марадона, туку Диего бидејќи ми се јавуваше само кога ќе загубам

Жозе Мурињо признава дека сериозно го потресла веста дека Диего Марадона починал. Марадона почина вчера во својот дом во 61-вата година од животот, а оваа...

Никогаш досега видено: Јувентус тотално ја смени својата историја

Големиот број повреди во екипата го принуди Андреа Пирло да ја смени клупската историја на Јувентус. Првпат во 123-годишното постоење на клубот, „бјанконерите“ почнаа официјален...

Чудо од човек: Ибра повторно направи нешто што никој никогаш не успеал

Иако одамна го „пензионираат“, Златан Ибрахимовиќ од година во година покажува дека е неуништив. Во неделата тој стана прв фудбалер во 21. век, кој по...

Здравје

Од 21 шеќерот ми се симна на 6,1 и раната на ногата ми заздраве за само 7 дена – раскажува Светислав

Светислав Булајиќ, машински инженер во пензија, до пролетоска беше силен и “здрав како дрен”, но сè започнало да оди наопаку, откако носејќи голем фрижидер,...

Колку долго ќе трае дејството на вакцината против корона?

Вестите звучат оптимистички: кандидатите за вакцини од Moderna и BioNTech / Pfizer, наводно, нудат 90% заштита од ковид-19, а вакцината од британско-шведскиот фармацевтски концерн...

Во Сингапур се родило бебе со антитела на КОВИД-19

Жена од Сингапур која имала инфекција со коронавирус за време на бременоста родила момче кое има антитела на КОВИД-19, според „Стрејтс тајмс“. На Селин Нгчен...

Најново

Од 21 шеќерот ми се симна на 6,1 и раната на ногата ми заздраве за само 7 дена – раскажува Светислав

Светислав Булајиќ, машински инженер во пензија, до пролетоска беше силен и “здрав како дрен”, но сè започнало да оди наопаку, откако носејќи голем фрижидер,...

ИНТЕГРА упати понуда за потпишување на Меморандум за соработка и формирање на антивладин фронт

Претседателството на ИНТЕГРА на својата 42/43-та седница, во полн состав, едногласно ја усвои Одлуката да упатиме како партија, понуда за потпишување на Меморандум за...

Колку долго ќе трае дејството на вакцината против корона?

Вестите звучат оптимистички: кандидатите за вакцини од Moderna и BioNTech / Pfizer, наводно, нудат 90% заштита од ковид-19, а вакцината од британско-шведскиот фармацевтски концерн...

Трет повик за предлог-проекти за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Албанија

Третиот повик за предлог-проекти за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Албанија ќе биде објавен денеска. Како што сооопшти Министерството за локална самоуправа, амбасадорот на Европската...

Меркел: Македонија се уште има шанси

Како што објави Дојче веле на македонски јазик, Меркел рече на видео-конференција со парламентарците на европскиот континент, но истакна дека германското претседателство сè уште...

Каранфиловски: Ми трепери срцето кога пеам пред нашите иселеници!

Еден од учесниците на “Фолк Фест Роса 2020” е и преспанската гордост, фолк пејачот со голема преспанска популарност Ташко Каранфиловски. *На почеток, кажете ми што...

Арсенал не бил вака лош речиси четири децении, на Артета не му е гајле

Синоќа Арсенал доживеа пораз на домашен терен од Вулверхемптон и со тоа го означи најлошиот старт на сезоната од 1981 година наваму. „Топчиите“ освоија само...

Зетот на Виолета Томовска почина од последици на Ковид-19

Зоран Росоманов, зет за ќерка на фолк дивата Виолета Томовска ја изгуби битката со корона вирусот. Негови пријатели ја споделија веста за прераното заминување...

Ќе се зголемат ли трговските тензии меѓу Австралија и Кина

Кина ги зголемува даноците за австралиските вина за неверојатни 212 проценти. Министерот за економија на таа земја вели дека станува збор за привремени антидампинг...

Сиднеј: Најтопла ноќ во последните 50 години

Делови од Австралија, вклучително и Сиднеј, поминаа низ најжешката ноќ во ноември, а се очекува температурите да останат високи и денес, поради што властите...

Популарно

Од 21 шеќерот ми се симна на 6,1 и раната на ногата ми заздраве за само 7 дена – раскажува Светислав

Светислав Булајиќ, машински инженер во пензија, до пролетоска беше силен и “здрав како дрен”, но сè започнало да оди наопаку, откако носејќи голем фрижидер,...

ИНТЕГРА упати понуда за потпишување на Меморандум за соработка и формирање на антивладин фронт

Претседателството на ИНТЕГРА на својата 42/43-та седница, во полн состав, едногласно ја усвои Одлуката да упатиме како партија, понуда за потпишување на Меморандум за...

Колку долго ќе трае дејството на вакцината против корона?

Вестите звучат оптимистички: кандидатите за вакцини од Moderna и BioNTech / Pfizer, наводно, нудат 90% заштита од ковид-19, а вакцината од британско-шведскиот фармацевтски концерн...

Трет повик за предлог-проекти за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Албанија

Третиот повик за предлог-проекти за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Албанија ќе биде објавен денеска. Како што сооопшти Министерството за локална самоуправа, амбасадорот на Европската...