Научниците ги претворија клетките на ракот во маснотии

Експертите од Универзитетот во Базел успеаја да ги натераат клетките на ракот на дојка да се претворат во маснотии и со тоа да станат целосно безопасни.

Прочитај повеќе

3 моќни домашни рецепти кои го прочистуваат црниот дроб и ефикасно ги топат масните наслаги

Според статистичките податоци, 8 од 10 луѓе страдаат, а притоа без да се свесни од опасноста на нарушената функција на црниот дроб и прекумерените наталожени масни наслаги.

Прочитај повеќе

Ако ве мачи висок притисок, испробајте го овој чај

Иако не е вообичаен кај нас, треба да го испробате чајот од маслинки. Маслинките се исклучително здрави затоа што не се калорични, а богати се со железо, бакар и витамин Е. Чајот пак се прави од листовите и некои го сметаат и за замена за зелен чај.

Прочитај повеќе

Индустриски преработена храна е поврзана со прерана смрт

Индустриски преработена храна како похувано пилешко, сладолед или преработени житарки е поврзана со изгледите за предвремена смрт и полошо здравје, предупредуваат научниците.

Прочитај повеќе

Eден лист од ова растение ќе ви го спаси животот – вака се користи, и е лек за многу болести

Глуварчето, чиј латински назив е Taraxacum officinale, што во превод значи дива салата, претставува едно од најраспространетите и лесно достапни растенија на нашето поднебје.

Прочитај повеќе

Нутриционистот Анри Шено: При аутопсија ова се наоѓа во секој желудник, оваа намирница најтешко се вари

Познатиот нутриционист Анри Шено вели дека кафето не е добар почеток на денот. За кафето со млеко, тој објаснува дека најтешко се вари во желудникот.

Прочитај повеќе

Светските педијатри предупредуваат: Не им подарувајте вакви играчки на децата, ги попречуваат во развојот

Сега е периодот на празници и купување на подароци, но и прав момент мајките, татковците, бабите, дедовците и тетките да ги послушаат што имаат да кажат експертите за деца,

Прочитај повеќе

Сите го имаме во домот: Еве од што ве боли глава и не можете да заспиете

Британската здравствена агенција спровела студија во која се покажало дека тие многу лошо влијаат врз развојот на растенијата, но и врз здравјето на луѓето.

Прочитај повеќе
Scroll To Top