Чоколадо за појадок - одлично за слабеење

Израелските научници открија дека слаткиот појадок, како на пример чоколадна торта, колач или пудинг може да помогне за намалување на килограмите. Имено овој појадок содржи доста калории, но и протеини и јаглехидрати.

Прочитај повеќе

Сопружниците кои пијат заедно помалку се разведуваат

Од заедниците во кои едниот партнер пиел повеќе од другиот, дури 26,8 отсто завршиле со развод. Коа двојките пиеле подеднакво, но големи количини алкохол, бројката за е 17,2 отсто, додека кога консумираат умерени колични, се намалува на само 5,8 отсто.

Прочитај повеќе

Како полесно да заспиете кога е топло

Топлиот туш или купка можат да ви помогнат да заспиете. Но, доколку се туширате или се капете непосредно пред одење на спиење, тоа направете го барем еден час порано и дозволете му на телото само да се излади пред одење во кревет.

Прочитај повеќе
Scroll To Top