Внимателно со исхраната без глутен

Исхраната без глутен во текот на последните години стана многу популарна, што дури и луѓето кои немаат проблем со нетолеранција на глутен се придржуваат на тој режим.

Прочитај повеќе

Трикови кои ќе ви помогнат да ја победите главоболката

Доколку сте од оној тип на луѓе кои при првиот знак на главоболка посегнуваат по таблетите, Ви предлагаме неколку здрави начини како да ја спречите и излечите оваа непријатна состојба.

Прочитај повеќе

Вежба со која ќе добиете рамен стомак за две недели!

За рамен стомак не е потребно да се мачите и правите бесконечен број тешки стомачни. Пронајдовме најлесна вежба за постигање рамен стомак, а што е најдобро, фитнес гуруата тврдат дека е и поефикасна од стомачните.

Прочитај повеќе

Малините лекуваат и тонизираат

За пат мaлинитe ce cпoмeнaвaт во пиcмeн дoĸyмeнт oт 1548 година во cтapa aнглиcĸa ĸнигa за стандардната билĸoвa мeдицинa. Macoвoтo oдгледување на вкусниот плод зaпoчвa во Eвpoпa и Ceвepнa Aмepиĸa низ XIX вeĸ.

Прочитај повеќе

Витамини и минерали со кои изобилува лешникот

Благодарение на високата содржина на мононезаситени масни киселини, витамин Е и минерали, редовното консумирање на лешници може да го намали ризикот од кардиоваскуларни заболувања.

Прочитај повеќе

Водата од чешма е преполна со нездрави материи: А само една билка помага сосема да ја прочистите

За среќа, една билка може многу да помогне во прочистувањето на водата и во отстрнувањето на опасните материи од неа.

Прочитај повеќе
Scroll To Top