Малините лекуваат и тонизираат

За пат мaлинитe ce cпoмeнaвaт во пиcмeн дoĸyмeнт oт 1548 година во cтapa aнглиcĸa ĸнигa за стандардната билĸoвa мeдицинa. Macoвoтo oдгледување на вкусниот плод зaпoчвa во Eвpoпa и Ceвepнa Aмepиĸa низ XIX вeĸ.

Прочитај повеќе

Витамини и минерали со кои изобилува лешникот

Благодарение на високата содржина на мононезаситени масни киселини, витамин Е и минерали, редовното консумирање на лешници може да го намали ризикот од кардиоваскуларни заболувања.

Прочитај повеќе

Водата од чешма е преполна со нездрави материи: А само една билка помага сосема да ја прочистите

За среќа, една билка може многу да помогне во прочистувањето на водата и во отстрнувањето на опасните материи од неа.

Прочитај повеќе

АЛАРМАНТНА ПОРАКА ОД ШВЕДСКИТЕ НАУЧНИЦИ ДО ГРАЃАНИТЕ НА ШВЕДСКА

Околу 20% од Швеѓаните беа шокирани откако во едно списание за медицина било објавено истражување кое наведило дека нивниот омилен никотински производ е исклучително штетен за здравјето и предизвикува дијабетес.

Прочитај повеќе
Scroll To Top