Земјотрес ја погоди Кина - во потресот загинаа 4 лица, а 23 се повредени

Во земјотрес кој го погоди југозападот на Кина загинаа 4 лица, а 23 се повредени, соопшти надлежната кинеска служба..

Земјотресот се случил во понеделникот во 21:47 часот по локално време во провинцијата Јунан, на релативно мала длабочина од осум километри, според кинескиот Центар за земјотреси.

Најмалку една куќа била срушена, а жителите рекле дека потресот траел неколку секунди.

Американскиот геолошки институт ја оценил силата на земјотресот на 4,5 степени според Рихтерова скала при длабочина од 10 километри, а донекаде се различни и податоците за времето на ударот и епицентарот.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top