Земјотрес од 5.3 степени во Нов Зеланд, најмалку 5 мртви

Моќен земјотрес го погоди брегот на Нов Зеланд помалку од 24 часа откако земјата беше потресена од вулканска катастрофа во која загинаа најмалку пет мртви..

Земјотрес со јачина од 5,3 степени се случи крај брегот на Гисборн, околу 250 километри од Белиот остров на Северениот остров на Нов Зеланд, пренесува GeoNet.

Групата за истражување на природни катастрофи вели дека земјотресот не е поврзан со ерупцијата.

„Над 18000 луѓе пополнија почувствуван извештај за овој земјотрес“, објави Твитер Геонет.

258/5000

Овој земјотрес во источниот бред со јачина од 5.3 степени не создаде цунами.
Се верува дека тројца Австралијани се меѓу петте лица потврдени за мртви, а уште осум се водат како исчезнати по ерупцијата на Белиот остров вчера. 
Од 31 лице во болница, 13 се Австралијани.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top