Зверев го реши Чилиќ и си обезбеди карта за финалето против Надал

Младиот германски тенисер Александар Зверев, успеа во полуфиналето во Рим да го совлада Марин Чилиќ и да си обезбеди финале..

Третиот тенисер во светот го надогра Хрватот со резултат 2:0 во сетови, во натпревар кој траеше два часа.

Во првиот сет двајцата тенисери беа сигурно на своите сервиси, па сетот беше решен во тај-брејк. Зверев имаше повеќе концентрација и 13 гем му припадна нему (15:13).

Зверев сега во финалето утре ќе се соочи со Рафаел Надал, кој денеска попладне беше подобар во епската пресметка против Новак Ѓоковиќ со 2:1.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top