Saturday, January 23, 2021

Австралија

(ВИДЕО) Водици – Мелбурн 2021

Православните Христијани денес го прославуваат Богојавление - Водици. Празникот Водици (Богојавление) народот го празнува како еден од најголе­ми­те христијански празници, зашто на тој ден според...

Македонија

Ееее драги мои Македонци…

Фесјбук статус на Д-р Љупчо Ристовски: 11 дена Крушевска република, 30 години македонска држава...можеби после 100 години некоја нова генерација ако ни ја даде Господ,...

СЕКОЕ ЗЛО ЗА ДОБРО

Фејсбук статус на Јове Кекеновски Бугарската шовинистичка политиката кон Македонија водена од јаничарот Каракачанов, поддржана од страна на Захариева и Борисов, а инспирирана и моделирана...

Шахпаска: Со 64 години пензионирање и 15 години пензиски стаж за сите граѓани

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска за Тв24 истакна дека во собраниска процедура се наоѓаат четири закони, законот за работни односи, законот...

Мијалков тврди дека нема докази оти „бомбите“ се од УБК

Покрај Мијалков и Јанкулоска во овој предмет обвинети се бегалците Никола Бошковски и Горан Грујевски и уште седум лица од службата. “Никогаш никому, ни писмено...

Пропадна гласањето на Законот за попис – АА-ААА: Заминавме бидејќи Џафери ни рече дека нема мнозинство

Поради недостиг на 61 пратеник во собраниската сала, Собранието не успеа да ја оддржи 30-та седница. На дневен ред беше Законот за лекови и...

Филипче: Мерките дадоа резултат, сега сме во стабилна ситуација

Министерот за здравство информира дека од следната недела во функција се враќаат повеќе одделенија, како офталмологија, оториноларингологија, кои започнуваат со редовната работа. Mерките за...

Свет

Технологија

Следете Не

25,847FansLike
1,120SubscribersSubscribe
Melbourne
broken clouds
26 ° C
31.7 °
21.7 °
53 %
4.6kmh
81 %
Sat
26 °
Sun
33 °
Mon
30 °
Tue
21 °
Wed
22 °

Балкан

Естрада

Наум Петрески ја одбива државната помош за естрадни уметници

Популараниот фолк пејач Наум Петрески ја одбива државната помош за естрадни уметници во износ на две бруто минимални плати, односно од околу 21,776 денари,...

(ВИДЕО) Ѓоко Јовиќ објави спот за неговата нова песна ,,Прелетај соколе“

Деновиве Ѓоко Јовиќ на повеќе локации низ Скопје снимаше кадри за спот на неговата нова песна која носи наслов ,,Прелетај соколе”. Како главен лик во...

Почина Џеј Рамадановски

Во 56-та година од животот денеска почина познатиот српски фолк пејач, Џеј Рамадановски, поради проблеми со срцето. Во неодамнешно интервју тој изјави дека е...

Спорт

Кога му беше најтешко, Јувентус дојде до трофеј

Најтрофејниот италијански клуб за момент заборави на големите проблеми во домашното првенство и по пауза од една година, се закити со трофејот од Суперкупот...

Ибра е мајстор, а Милан не се откажува од титулата

Златан Ибрахимовиќ се врати во поставата на Милан на натпревар од Серија А, а „росонерите“ без поголеми славеа на гостувањето кај Каљари со 2-0. Швеѓанецот...

Барса го загуби трофејот од Суперкупот, Меси ги загуби нервите и поцрвене за прв пат по 753 натпревари

Атлетик Билбао славеше во финалето на Суперкупот на Шпанија, „баскијците“ се спасија во последните минути и потоа на продолженија ја добија Барселона со 2-3. Роналд...

НБА го израмни Дончиќ со Џордан… 16 часа по натпреварот

Далас Маверикс ноќеска загуби од Милвоки со 109-112, а словенечкиот ас го заврши мечот бесен на своите соиграчи затоа што во последниот напад топката...

Ливерпул се засилува со соиграч на Несторовски

Познато е дека Вијналдум е на излезната врата од Ливерпул, и дека неговиот нов клуб треба да биде Барселона. Клоп долго време бараше замена, а...

Здравје

Околу 50 земји досега ја започнаа вакцинација против ковид

Индија, Јапонија и Тајван планираат да започнат вакцинација во првиот квартал од следната година, Филипини и Пакистан ќе го чекаат вториот квартал, а последни...

„АстраЗенека“ поднесе барање за одобрување на оксфордската вакцина во ЕУ

Оваа вакцина денеска доби дозвола за употреба во Велика Британија во итни случаи Фармацевтската компанија „АстраЗенека“ ја предаде комплетната документација од испитувањето на вакцината против...

Дали лице кое има антитела, треба да прими вакцина против КОВИД-19?

Стручно објаснување за тоа колку трае имунитетот на коронавирусот по вакцинацијата и дали е ефикасна против новиот сој на коронавирусот. Д-р Марија Гњатовиќ од Институтот...

Најново

Ееее драги мои Македонци…

Фесјбук статус на Д-р Љупчо Ристовски: 11 дена Крушевска република, 30 години македонска држава...можеби после 100 години некоја нова генерација ако ни ја даде Господ,...

СЕКОЕ ЗЛО ЗА ДОБРО

Фејсбук статус на Јове Кекеновски Бугарската шовинистичка политиката кон Македонија водена од јаничарот Каракачанов, поддржана од страна на Захариева и Борисов, а инспирирана и моделирана...

Инаугурацијата на Бајден помина мирно и покрај предупредувањата од ФБИ

Церемонијата на инаугурацијата на новиот претседател на САД, Џо Бајден помина мирно во Вашингтон и главните градови на сојузните држави и покрај предупредувањата дека...

Рекорден број на починати од коронавирус во Велика Британија и Португалија

Велика Британија денеска повторно има рекорден број смртни случаи од коронавирус, исто како и Португалија каде што бројот на заболени се зголеми за 40...

Хрватска се празни, покуса за население колку цел еден Сплит

За eдна деценија,  Хрватска изгубила население колку цел еден Сплит. Загреб и Истарската жупанија се единствените области во Хрватска во кои во за 10 години...

Кога му беше најтешко, Јувентус дојде до трофеј

Најтрофејниот италијански клуб за момент заборави на големите проблеми во домашното првенство и по пауза од една година, се закити со трофејот од Суперкупот...

(ВИДЕО) Водици – Мелбурн 2021

Православните Христијани денес го прославуваат Богојавление - Водици. Празникот Водици (Богојавление) народот го празнува како еден од најголе­ми­те христијански празници, зашто на тој ден според...

Шахпаска: Со 64 години пензионирање и 15 години пензиски стаж за сите граѓани

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска за Тв24 истакна дека во собраниска процедура се наоѓаат четири закони, законот за работни односи, законот...

Мијалков тврди дека нема докази оти „бомбите“ се од УБК

Покрај Мијалков и Јанкулоска во овој предмет обвинети се бегалците Никола Бошковски и Горан Грујевски и уште седум лица од службата. “Никогаш никому, ни писмено...

Србија ја одобри кинеската вакцина „Sinopharm“, од вторник масовно вакцинирање

Српската национална Агенција за лекови и медицински средства (АЛИМС) ја верификуваше и го издаде сертификатот за првиот контингент од 100.000 дози од кинеската вакцина...

Популарно