Tuesday, January 26, 2021

Австралија

Македонија

Пендаровски: Изборите во Бугарија нема да го сменат ставот кон Македонија

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за ТВ Клан вели дека и власта и опозицијата имаат тврд став кон Македонија, што би значело дека кој...

Милошоски: Заев свесно го злоупотреби случајот Монструм; Заев: Никогаш не сум кажал дека други лица се виновни за овој случај

Свесно го злоупотребил „Монструм“, ја злоупотребил болката на родителите на убиените момчиња кај Смилковско, намерно ја манипулирал јавноста за да шири меѓуверска омраза и...

Муцунски: Ако пописот е статистичка операција, на што ќе стави вето заменик директорот на ДЗС?

Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ во денешното гостување во вестите на Сител зборувајќи за пописот рече дека е за одржување на попис, но како статистичка...

Мицкоски: Образованието системски се уништува, 20.000 деца не следат настава оти немаат компјутери

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на Фејсбук напиша статус по повод Меѓународниот ден на образованието. „Нашата држава го дочекува Меѓународниот ден на образованието со...

(ВИДЕО) Ѓоргиев: Придавката „македонски“ била и ќе биде во записниците

Придавката македонски била и ќе биде во записниците од работата на Мешовитата комисија со Бугарија, уверува шефот на македонскиот тим историчари, професорот Драги Ѓоргиев. Тој...

Ееее драги мои Македонци…

Фесјбук статус на Д-р Љупчо Ристовски: 11 дена Крушевска република, 30 години македонска држава...можеби после 100 години некоја нова генерација ако ни ја даде Господ,...

Свет

Технологија

Следете Не

25,847FansLike
1,120SubscribersSubscribe
Melbourne
overcast clouds
19.1 ° C
20.6 °
18 °
72 %
7.2kmh
90 %
Tue
18 °
Wed
25 °
Thu
26 °
Fri
24 °
Sat
21 °

Балкан

Естрада

Наум Петрески ја одбива државната помош за естрадни уметници

Популараниот фолк пејач Наум Петрески ја одбива државната помош за естрадни уметници во износ на две бруто минимални плати, односно од околу 21,776 денари,...

(ВИДЕО) Ѓоко Јовиќ објави спот за неговата нова песна ,,Прелетај соколе“

Деновиве Ѓоко Јовиќ на повеќе локации низ Скопје снимаше кадри за спот на неговата нова песна која носи наслов ,,Прелетај соколе”. Како главен лик во...

Почина Џеј Рамадановски

Во 56-та година од животот денеска почина познатиот српски фолк пејач, Џеј Рамадановски, поради проблеми со срцето. Во неодамнешно интервју тој изјави дека е...

Спорт

Спектакл во Кина – двајца кошаркари постигнаа 138 поени

Неверојатен натпревар одиграа денеска екипите на Сичуан и Шангај во рамките на кинеското првенство. Победникот беше решен по две продолженија, а во центарот на вниманието...

(ВИДЕО) Непроценливо – реакцијата на Солскјер по победничкиот гол на Јунајтед

Екипата на Манчестер Јунајтед вечерва уште еднаш потврди дека сезонава игра одлично, што се гледа и по резултатите. На „Олд Трафорд“, екипата на Јунајтед го...

Манџукиќ е големо засилување за Милан, ама малку е досаден

Марио Манџукиќ денеска дебитираше во дресот на Милан со што го одбележа враќањето во италијанскиот фудбал, но немаше среќа да триумфира на првиот меч...

Кога му беше најтешко, Јувентус дојде до трофеј

Најтрофејниот италијански клуб за момент заборави на големите проблеми во домашното првенство и по пауза од една година, се закити со трофејот од Суперкупот...

Ибра е мајстор, а Милан не се откажува од титулата

Златан Ибрахимовиќ се врати во поставата на Милан на натпревар од Серија А, а „росонерите“ без поголеми славеа на гостувањето кај Каљари со 2-0. Швеѓанецот...

Здравје

Околу 50 земји досега ја започнаа вакцинација против ковид

Индија, Јапонија и Тајван планираат да започнат вакцинација во првиот квартал од следната година, Филипини и Пакистан ќе го чекаат вториот квартал, а последни...

„АстраЗенека“ поднесе барање за одобрување на оксфордската вакцина во ЕУ

Оваа вакцина денеска доби дозвола за употреба во Велика Британија во итни случаи Фармацевтската компанија „АстраЗенека“ ја предаде комплетната документација од испитувањето на вакцината против...

Дали лице кое има антитела, треба да прими вакцина против КОВИД-19?

Стручно објаснување за тоа колку трае имунитетот на коронавирусот по вакцинацијата и дали е ефикасна против новиот сој на коронавирусот. Д-р Марија Гњатовиќ од Институтот...

Најново

Пендаровски: Изборите во Бугарија нема да го сменат ставот кон Македонија

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за ТВ Клан вели дека и власта и опозицијата имаат тврд став кон Македонија, што би значело дека кој...

ЕУ се налути: Плативме милијарди,а нема вакцини

Европската унија не е задоволна од одговорите на фармацевтската компанија АстраЗенека и сака точно да знае дали и на кого им се доставувани произведените...

SpaceX лансира рекордни 143 сателити во орбитата на Земјата

Сателитите, кои се од различни компании, беа лансирани во текот на вчерашниот ден во рамките на Transporter-1 мисијата SpaceX на Елон Маск во текот на...

Спектакл во Кина – двајца кошаркари постигнаа 138 поени

Неверојатен натпревар одиграа денеска екипите на Сичуан и Шангај во рамките на кинеското првенство. Победникот беше решен по две продолженија, а во центарот на вниманието...

Милошоски: Заев свесно го злоупотреби случајот Монструм; Заев: Никогаш не сум кажал дека други лица се виновни за овој случај

Свесно го злоупотребил „Монструм“, ја злоупотребил болката на родителите на убиените момчиња кај Смилковско, намерно ја манипулирал јавноста за да шири меѓуверска омраза и...

Муцунски: Ако пописот е статистичка операција, на што ќе стави вето заменик директорот на ДЗС?

Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ во денешното гостување во вестите на Сител зборувајќи за пописот рече дека е за одржување на попис, но како статистичка...

Мицкоски: Образованието системски се уништува, 20.000 деца не следат настава оти немаат компјутери

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на Фејсбук напиша статус по повод Меѓународниот ден на образованието. „Нашата држава го дочекува Меѓународниот ден на образованието со...

Германија прва во ЕУ го купила препаратот за Covid-19 базиран на „коктел на антитела“

Германија е првата земја во Европската унија којашто го купила препаратот против Covid-19, базиран на моноклонални антитела, чие користење во раната фаза може да...

Илјадници приведени на протестите во Русија

Во повеќе од 100 града во Русија викендов се случуваа протести како одговор на приведувањето на опозицискиот лидер Алексеј Навални и повеќемина негови соработници....

И Волкановски бара меч против Мек Грегор: Сакам да бидам најголем борец во таа категорија

Шампионот во перолесна категорија, Александар Волкановски, ја истакна својата желба да се справи со Конор Мек Грегор. Австралиецот со македонско потекло сака да докаже дека...

Популарно