Monday, November 30, 2020

Австралија

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за продажба на идентитетот – СДСМ прашува: Дали Мицкоски одработува за Бугарија

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека Заев води пазарџиска влада и го продава идентитетот јазикот и историјата. Оттаму велат дека во наредните денови очекуваат премиерот да потпише...

Љубчо со неочекувана изјава: Ако ме налутат – Сите со име и презиме од ВМРО ќе ги објавам што зборувале за Бугарија

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран...

Иванов: Македонскиот народ го виде правото лице на самопрогласениот „искусен политичар“ Заев

Обраќање на екс-претседателот на државата – Ѓорге Иванов Почитувани Македонци, Како претседател на Република Македонија во двата мандата во многу мои обраќања кон македонската јавност јасно и...

Мицкоски: Заев да се извини и да си поднесе оставка

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на вечерашниот протест од пред владата побара јавно извинување од премиерот Зоран Заев за своите ставови изнесени на бугарски...

ЈАВНО ОБРАЌАЊЕ НА БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ДО СДСМ Сопартијци, оградете се од ставовите на Зоран Заев!

Бранко Црвенковски, поранешниот Претседател на Република Македонија, основач и долгогодишен претседател на СДСМ, упати јавно обраќање до раководството и до членовите на СДСМ. Го објавуваме...

Ѓеоргиевски открива: Заев и прифатил на Бугарија дека Гоце е заеднички јунак

Поранешниот премир на Македонија, Љупчо Ѓеоргиевски во своето вечерашно гостување на  емисијата „Клик Плус“ на телевизија Тв21 открива дека Зоран заев и прифатил на...

Свет

Британски експерти: Нема причини за сомнеж во руската вакцина „Спутник V“

Во интервју за ЦБС, британски експерти од областа на вирусологијата го искажаа своето мислење за ефективноста на руската вакцина против ковид-19 - „Спутник V“. Експертите...

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

Азербејџанските војници уништуваат ерменски гробишта во областите во кои презедоа контрола во регионот Нагорно - Карабах. Видео со ваква содржина се појави на интернет. Се слуша...

Во Италија во последните 24 часа од коронавирус починале 822 пациенти

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починаа 822 лица, објави италијанското Министерство за здравство. Бројот на починати во последните 24 часа е поголем...

Технологија

Следете Не

25,847FansLike
1,120SubscribersSubscribe
Melbourne
broken clouds
25.8 ° C
26.7 °
24 °
47 %
5.1kmh
60 %
Mon
24 °
Tue
24 °
Wed
17 °
Thu
22 °
Fri
25 °

Балкан

Каракачанов: Има надворешни фактори кои се обидуваат да не разубедат

Бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов во своето денешно телевизиско интервју вели дека Бугарија ќе продолжи да ги штити своите национални интереси и покрај тоа што,...

Софија обвинува: Мицкоски, Црвенковски и Иванов предводат антибугарска хистерија

Во последните три дена по интервјуто на премиерот Заев за бугарската агенција БГНЕС во Македонија се случува хистерија, јавуваат медиуми во Бугарија преку кои...

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапите ќе градат илјадници станови во соседна Албанија. Aлбанскиот премиер Еди Рама, престојува во посета на Обеднетите Арапски Емирати (ОАЕ) и ја соопшти веста. „Во Абy...

Кафулињата и моловите до 18 часот, продавниците до 21 – нови рестрикции во Србија

До 3 декември почнувајќи од денеска во Србија на сила се позначајни рестрикции - , до 18 часот е ограничено работното време на угостителските објекти...

Естрада

Извлезе новиот хит на Секо „Слатка Печалба“

Во емотивен стил Секо ја промовираше песната „Слатка Печалба“ во која што се раскажува тажна печалбарска приказна која ги допира срцата на сите оние...

(ВИДЕО) Никола Зацески го промовираше својот прв сингл „Срцето мое тука чука“

Оперскиот пејач Никола Зацески после неколку месеци работа го промовираше својот прв сингл „Срцето мое тука чука“. Никола од 2018 година живее во Австралија,...

Охридскиот Фестивал “Распеано рибарче” годинава во ново руво

Фестивалот за детска музика Распеано рибарче 2020 ќе се одржи на 14 ноември во различна варијанта од вообичаената. Од многу добро познати причини се...

Спорт

Елмас му „намести“ гол на Мертенс, Наполи ја прегази Рома

Составот на Наполи славеше убедлива победа над Рома од 4-0 во дербито на 9. коло во италијанската Серија А. Домашниот тим беше исклучително мотивиран на...

Мурињо: Нема да ми фали Марадона, туку Диего бидејќи ми се јавуваше само кога ќе загубам

Жозе Мурињо признава дека сериозно го потресла веста дека Диего Марадона починал. Марадона почина вчера во својот дом во 61-вата година од животот, а оваа...

Никогаш досега видено: Јувентус тотално ја смени својата историја

Големиот број повреди во екипата го принуди Андреа Пирло да ја смени клупската историја на Јувентус. Првпат во 123-годишното постоење на клубот, „бјанконерите“ почнаа официјален...

Чудо од човек: Ибра повторно направи нешто што никој никогаш не успеал

Иако одамна го „пензионираат“, Златан Ибрахимовиќ од година во година покажува дека е неуништив. Во неделата тој стана прв фудбалер во 21. век, кој по...

Фудбалот е најважна (споредна) работа на светот: Утрото се венча, па дојде на меч со невестата

Фудбалот одамна има статус на најважната споредна работа на светот, ама за некого е дури и најважна, па и кога треба да се прави...

Здравје

Во Сингапур се родило бебе со антитела на КОВИД-19

Жена од Сингапур која имала инфекција со коронавирус за време на бременоста родила момче кое има антитела на КОВИД-19, според „Стрејтс тајмс“. На Селин Нгчен...

Вакцината на AstraZenecа мора да оди на дополнителна студија

Вакцината против „ковид-19“, развиена од британската лабораторија „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд, бара „понатамошно истражување“, изјавил извршниот директор на групацијата по критиките за објавените...

Во Русија дури 491 починат во еден ден

Во последните 24 часа од коронавирус во Русија починале 491 лице, најмногу за еден ден од почетокот на епидемијата. Претходниот ден биле забележани 361 смртен...

Најново

Ќе се зголемат ли трговските тензии меѓу Австралија и Кина

Кина ги зголемува даноците за австралиските вина за неверојатни 212 проценти. Министерот за економија на таа земја вели дека станува збор за привремени антидампинг...

Сиднеј: Најтопла ноќ во последните 50 години

Делови од Австралија, вклучително и Сиднеј, поминаа низ најжешката ноќ во ноември, а се очекува температурите да останат високи и денес, поради што властите...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за продажба на идентитетот – СДСМ прашува: Дали Мицкоски одработува за Бугарија

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека Заев води пазарџиска влада и го продава идентитетот јазикот и историјата. Оттаму велат дека во наредните денови очекуваат премиерот да потпише...

Британски експерти: Нема причини за сомнеж во руската вакцина „Спутник V“

Во интервју за ЦБС, британски експерти од областа на вирусологијата го искажаа своето мислење за ефективноста на руската вакцина против ковид-19 - „Спутник V“. Експертите...

Каракачанов: Има надворешни фактори кои се обидуваат да не разубедат

Бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов во своето денешно телевизиско интервју вели дека Бугарија ќе продолжи да ги штити своите национални интереси и покрај тоа што,...

Во Сингапур се родило бебе со антитела на КОВИД-19

Жена од Сингапур која имала инфекција со коронавирус за време на бременоста родила момче кое има антитела на КОВИД-19, според „Стрејтс тајмс“. На Селин Нгчен...

Елмас му „намести“ гол на Мертенс, Наполи ја прегази Рома

Составот на Наполи славеше убедлива победа над Рома од 4-0 во дербито на 9. коло во италијанската Серија А. Домашниот тим беше исклучително мотивиран на...

Извлезе новиот хит на Секо „Слатка Печалба“

Во емотивен стил Секо ја промовираше песната „Слатка Печалба“ во која што се раскажува тажна печалбарска приказна која ги допира срцата на сите оние...

Љубчо со неочекувана изјава: Ако ме налутат – Сите со име и презиме од ВМРО ќе ги објавам што зборувале за Бугарија

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран...

Софија обвинува: Мицкоски, Црвенковски и Иванов предводат антибугарска хистерија

Во последните три дена по интервјуто на премиерот Заев за бугарската агенција БГНЕС во Македонија се случува хистерија, јавуваат медиуми во Бугарија преку кои...

Популарно

Ќе се зголемат ли трговските тензии меѓу Австралија и Кина

Кина ги зголемува даноците за австралиските вина за неверојатни 212 проценти. Министерот за економија на таа земја вели дека станува збор за привремени антидампинг...

Сиднеј: Најтопла ноќ во последните 50 години

Делови од Австралија, вклучително и Сиднеј, поминаа низ најжешката ноќ во ноември, а се очекува температурите да останат високи и денес, поради што властите...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за продажба на идентитетот – СДСМ прашува: Дали Мицкоски одработува за Бугарија

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека Заев води пазарџиска влада и го продава идентитетот јазикот и историјата. Оттаму велат дека во наредните денови очекуваат премиерот да потпише...

Британски експерти: Нема причини за сомнеж во руската вакцина „Спутник V“

Во интервју за ЦБС, британски експерти од областа на вирусологијата го искажаа своето мислење за ефективноста на руската вакцина против ковид-19 - „Спутник V“. Експертите...