Tuesday, January 19, 2021

Австралија

Водици – Мелбурн 2020

Православните Христијани денес го прославуваат Богојавление - Водици. Празникот Водици (Богојавление) народот го празнува како еден од најголе­ми­те христијански празници, зашто на тој ден според...

Македонија

Шахпаска: Со 64 години пензионирање и 15 години пензиски стаж за сите граѓани

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска за Тв24 истакна дека во собраниска процедура се наоѓаат четири закони, законот за работни односи, законот...

Мијалков тврди дека нема докази оти „бомбите“ се од УБК

Покрај Мијалков и Јанкулоска во овој предмет обвинети се бегалците Никола Бошковски и Горан Грујевски и уште седум лица од службата. “Никогаш никому, ни писмено...

Пропадна гласањето на Законот за попис – АА-ААА: Заминавме бидејќи Џафери ни рече дека нема мнозинство

Поради недостиг на 61 пратеник во собраниската сала, Собранието не успеа да ја оддржи 30-та седница. На дневен ред беше Законот за лекови и...

Филипче: Мерките дадоа резултат, сега сме во стабилна ситуација

Министерот за здравство информира дека од следната недела во функција се враќаат повеќе одделенија, како офталмологија, оториноларингологија, кои започнуваат со редовната работа. Mерките за...

Власта не е способна да ги реализира капиталните инвестиции кои самата ги испланирала

Соопштение до јавноста – реакција на прес конференцијата на Борис Тунџев Неспособната власт на Заев и СДСМ ниту имаат план, ниту знаат да реализираат проекти...

Заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по...

Свет

Технологија

Следете Не

25,847FansLike
1,120SubscribersSubscribe
Melbourne
scattered clouds
18.4 ° C
18.9 °
17.8 °
45 %
8.2kmh
40 %
Tue
18 °
Wed
24 °
Thu
29 °
Fri
24 °
Sat
26 °

Балкан

Естрада

Наум Петрески ја одбива државната помош за естрадни уметници

Популараниот фолк пејач Наум Петрески ја одбива државната помош за естрадни уметници во износ на две бруто минимални плати, односно од околу 21,776 денари,...

(ВИДЕО) Ѓоко Јовиќ објави спот за неговата нова песна ,,Прелетај соколе“

Деновиве Ѓоко Јовиќ на повеќе локации низ Скопје снимаше кадри за спот на неговата нова песна која носи наслов ,,Прелетај соколе”. Како главен лик во...

Почина Џеј Рамадановски

Во 56-та година од животот денеска почина познатиот српски фолк пејач, Џеј Рамадановски, поради проблеми со срцето. Во неодамнешно интервју тој изјави дека е...

Спорт

Ибра е мајстор, а Милан не се откажува од титулата

Златан Ибрахимовиќ се врати во поставата на Милан на натпревар од Серија А, а „росонерите“ без поголеми славеа на гостувањето кај Каљари со 2-0. Швеѓанецот...

Барса го загуби трофејот од Суперкупот, Меси ги загуби нервите и поцрвене за прв пат по 753 натпревари

Атлетик Билбао славеше во финалето на Суперкупот на Шпанија, „баскијците“ се спасија во последните минути и потоа на продолженија ја добија Барселона со 2-3. Роналд...

НБА го израмни Дончиќ со Џордан… 16 часа по натпреварот

Далас Маверикс ноќеска загуби од Милвоки со 109-112, а словенечкиот ас го заврши мечот бесен на своите соиграчи затоа што во последниот напад топката...

Ливерпул се засилува со соиграч на Несторовски

Познато е дека Вијналдум е на излезната врата од Ливерпул, и дека неговиот нов клуб треба да биде Барселона. Клоп долго време бараше замена, а...

Тежок пораз од Шведска, Македонија се насочува кон Египет и Чиле

Македонската ракометна репрезентација претрпе убедлив пораз во натпреварот од првото коло на Светското првенство во рамките на Групата Г од Шведска со 32:20. Швеѓаните и...

Здравје

Околу 50 земји досега ја започнаа вакцинација против ковид

Индија, Јапонија и Тајван планираат да започнат вакцинација во првиот квартал од следната година, Филипини и Пакистан ќе го чекаат вториот квартал, а последни...

„АстраЗенека“ поднесе барање за одобрување на оксфордската вакцина во ЕУ

Оваа вакцина денеска доби дозвола за употреба во Велика Британија во итни случаи Фармацевтската компанија „АстраЗенека“ ја предаде комплетната документација од испитувањето на вакцината против...

Дали лице кое има антитела, треба да прими вакцина против КОВИД-19?

Стручно објаснување за тоа колку трае имунитетот на коронавирусот по вакцинацијата и дали е ефикасна против новиот сој на коронавирусот. Д-р Марија Гњатовиќ од Институтот...

Најново

Водици – Мелбурн 2020

Православните Христијани денес го прославуваат Богојавление - Водици. Празникот Водици (Богојавление) народот го празнува како еден од најголе­ми­те христијански празници, зашто на тој ден според...

Шахпаска: Со 64 години пензионирање и 15 години пензиски стаж за сите граѓани

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска за Тв24 истакна дека во собраниска процедура се наоѓаат четири закони, законот за работни односи, законот...

Мијалков тврди дека нема докази оти „бомбите“ се од УБК

Покрај Мијалков и Јанкулоска во овој предмет обвинети се бегалците Никола Бошковски и Горан Грујевски и уште седум лица од службата. “Никогаш никому, ни писмено...

Србија ја одобри кинеската вакцина „Sinopharm“, од вторник масовно вакцинирање

Српската национална Агенција за лекови и медицински средства (АЛИМС) ја верификуваше и го издаде сертификатот за првиот контингент од 100.000 дози од кинеската вакцина...

Ова би можеле да бидат првите потези на Бајден: Седум приоритети за новиот американски претседател

Демократот Џо Бајден за два дена ќе положи заклетва и ќе стане 46-тиот претседател на САД. Според тврдењата на бројни аналитичари, Бајден во самиот...

Пропадна гласањето на Законот за попис – АА-ААА: Заминавме бидејќи Џафери ни рече дека нема мнозинство

Поради недостиг на 61 пратеник во собраниската сала, Собранието не успеа да ја оддржи 30-та седница. На дневен ред беше Законот за лекови и...

Харадинај: ЕУ со своето однесување ќе нè натера на обединување со Албанија

Лидерот на Алијансата за иднина на Косово и кандидат за претседател на Косово Рамуш Харадинај изјави денес дека со своето однесување кон Косово, Европската...

Ибра е мајстор, а Милан не се откажува од титулата

Златан Ибрахимовиќ се врати во поставата на Милан на натпревар од Серија А, а „росонерите“ без поголеми славеа на гостувањето кај Каљари со 2-0. Швеѓанецот...

Хуавеј се жали на одлуката на судот по исклучувањето од 5Г мрежата на Шведска

Кинеската компанија Хуавеј покрена правна постапка против одлуката на шведскиот суд која е во полза на регулаторот на домашната мрежа ПТС. Во пресудата на...

Ѓоковиќ со писмо до организаторите побара исти услови за сите учесници на Австралија Опен

Најдобриот светски тенисер и бранител на титулата на Австралија Опен, Новак Ѓоковиќ побара од организаторите на првиот годинашен гренслем да обезбедат исти услови за...

Популарно