Friday, December 4, 2020

Австралија

Македонија

Собранието го одби амандманот на О2 Иницијатива за поставување филтри на оџаците на јавните институции

Екологистите се незадоволни од распределбата на средства во Буџетот за 2021 година кои се наменети за животна средина и борба со аерозагадувањето. Еден од...

Нема назнаки од Софија за повлекување на ветото

Амбасадорите на ЕУ вчера повторно не успеаја да постигнат договор за заклучоците за отворање на преговорите со С Македонија. Бугарија и натаму инсистира нејзините...

Вархеји не верува дека Македонија годинава ќе почне преговори со ЕУ

Комесарот за проширување при ЕУ, Оливер Вархеји, изјави дека има се помалку шанси Македонија и Албанија да добијат преговарачка рамка до крајот на годинава...

ВМРО-ДПМНЕ и утре ќе го блокира Скопје

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и утре ќе ги блокира улиците пред Влада и Министерствата за надворешни работи за правда. Како што соопшти лидерот на партијата, Христијан Мицкоски...

СДСМ-Битола со реакција на вечерашниот протест на опозицијата

“Убава“ глетка вечерва и пред Општина Битола, а и пред зградата на битолскиот огранок на Социјалдемократскиот сојуз на МАКЕДОНИЈА. ДПМНЕ – Блокирана го најде обединувачкиот елемент...

ИНТЕГРА упати понуда за потпишување на Меморандум за соработка и формирање на антивладин фронт

Претседателството на ИНТЕГРА на својата 42/43-та седница, во полн состав, едногласно ја усвои Одлуката да упатиме како партија, понуда за потпишување на Меморандум за...

Свет

Трамп: Ќе се видиме за четири години

Претседателот на САД во заминување Доналд Трамп е се повеќе изолиран во обидот да ја оспори победата на Џо Бајден, а вчера тој навести...

Поранешниот француски претседател Жискар Дестен почина во 94-та година

Поранешниот франциски претседател Валери Жискар Дестен, кој ја извршуваше должноста во периодот од 1974 до 1981 година, починал во 94 година од животот по...

Џонсон најверојатно ќе се вакцинира пред камери, сака да покаже дека вакцината е безбедна

Премиерот на Британија, Борис Џонсон може да се вакцинира во живо на телевизија за да покаже дека вакцината против ковид-19 е безбедна, но нема...

Технологија

Криптовалутата на „Фејсбук“ има ново име: „Дием“ наместо „Либра“

„Дием“ наместо „Либра“, криптовалутата која ја поддржува „Фејсбук“ има ново име за да ја нагласи својата независност од американската компанија. Преименувањето е дел од реорганизација...

Следете Не

25,847FansLike
1,120SubscribersSubscribe
Melbourne
overcast clouds
14.4 ° C
15.6 °
13 °
87 %
2.1kmh
100 %
Fri
19 °
Sat
29 °
Sun
17 °
Mon
17 °
Tue
16 °

Балкан

Каракачанов: Има надворешни фактори кои се обидуваат да не разубедат

Бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов во своето денешно телевизиско интервју вели дека Бугарија ќе продолжи да ги штити своите национални интереси и покрај тоа што,...

Софија обвинува: Мицкоски, Црвенковски и Иванов предводат антибугарска хистерија

Во последните три дена по интервјуто на премиерот Заев за бугарската агенција БГНЕС во Македонија се случува хистерија, јавуваат медиуми во Бугарија преку кои...

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапите ќе градат илјадници станови во соседна Албанија. Aлбанскиот премиер Еди Рама, престојува во посета на Обеднетите Арапски Емирати (ОАЕ) и ја соопшти веста. „Во Абy...

Кафулињата и моловите до 18 часот, продавниците до 21 – нови рестрикции во Србија

До 3 декември почнувајќи од денеска во Србија на сила се позначајни рестрикции - , до 18 часот е ограничено работното време на угостителските објекти...

Естрада

Каранфиловски: Ми трепери срцето кога пеам пред нашите иселеници!

Еден од учесниците на “Фолк Фест Роса 2020” е и преспанската гордост, фолк пејачот со голема преспанска популарност Ташко Каранфиловски. *На почеток, кажете ми што...

Извлезе новиот хит на Секо „Слатка Печалба“

Во емотивен стил Секо ја промовираше песната „Слатка Печалба“ во која што се раскажува тажна печалбарска приказна која ги допира срцата на сите оние...

(ВИДЕО) Никола Зацески го промовираше својот прв сингл „Срцето мое тука чука“

Оперскиот пејач Никола Зацески после неколку месеци работа го промовираше својот прв сингл „Срцето мое тука чука“. Никола од 2018 година живее во Австралија,...

Спорт

Шок за навивачите на Дортмунд: Халанд ќе отсуствува повеќе недели

Голем проблем за Борусија Дортмунд може да претставува неиграњето на младиот Ерлинг Халанд. За Халанд прво се претпоставуваше дека прво нема некоја посериозна повреда, но...

Доаѓа нова генерација италијански тренери со Дел Пиеро, Виери, Пацини, Де Роси…

Италијанците се гордеат со својата тренерска школа која изроди великани како Виториo Поцо, Енцо Беарцот, Нереo Роко, Ариго Саки, Џовани Трапатони, Марчело Липи, Фабио...

Арсенал не бил вака лош речиси четири децении, на Артета не му е гајле

Синоќа Арсенал доживеа пораз на домашен терен од Вулверхемптон и со тоа го означи најлошиот старт на сезоната од 1981 година наваму. „Топчиите“ освоија само...

Елмас му „намести“ гол на Мертенс, Наполи ја прегази Рома

Составот на Наполи славеше убедлива победа над Рома од 4-0 во дербито на 9. коло во италијанската Серија А. Домашниот тим беше исклучително мотивиран на...

Мурињо: Нема да ми фали Марадона, туку Диего бидејќи ми се јавуваше само кога ќе загубам

Жозе Мурињо признава дека сериозно го потресла веста дека Диего Марадона починал. Марадона почина вчера во својот дом во 61-вата година од животот, а оваа...

Здравје

Како толку брзо се развија вакцините против КОВИД-19 и дали треба да сме загрижени за нивниот квалитет?

За некои вакцини биле потребни години и години за да се развијат, а некои од кандидатите за вакцина против Ковид-19 се развиени за помалку...

СЗО: На светот му се потребни повеќе вакцини против коронавирус

Мајк Рајан, водечки експерт за итни случаи на Светската здравствена организација (СЗО), го поздрави одобрението на Велика Британија за вакцината Pfizer / BioNTech во...

Од 21 шеќерот ми се симна на 6,1 и раната на ногата ми заздраве за само 7 дена – раскажува Светислав

Светислав Булајиќ, машински инженер во пензија, до пролетоска беше силен и “здрав како дрен”, но сè започнало да оди наопаку, откако носејќи голем фрижидер,...

Најново

Собранието го одби амандманот на О2 Иницијатива за поставување филтри на оџаците на јавните институции

Екологистите се незадоволни од распределбата на средства во Буџетот за 2021 година кои се наменети за животна средина и борба со аерозагадувањето. Еден од...

Нема назнаки од Софија за повлекување на ветото

Амбасадорите на ЕУ вчера повторно не успеаја да постигнат договор за заклучоците за отворање на преговорите со С Македонија. Бугарија и натаму инсистира нејзините...

Трамп: Ќе се видиме за четири години

Претседателот на САД во заминување Доналд Трамп е се повеќе изолиран во обидот да ја оспори победата на Џо Бајден, а вчера тој навести...

Поранешниот француски претседател Жискар Дестен почина во 94-та година

Поранешниот франциски претседател Валери Жискар Дестен, кој ја извршуваше должноста во периодот од 1974 до 1981 година, починал во 94 година од животот по...

Како толку брзо се развија вакцините против КОВИД-19 и дали треба да сме загрижени за нивниот квалитет?

За некои вакцини биле потребни години и години за да се развијат, а некои од кандидатите за вакцина против Ковид-19 се развиени за помалку...

Криптовалутата на „Фејсбук“ има ново име: „Дием“ наместо „Либра“

„Дием“ наместо „Либра“, криптовалутата која ја поддржува „Фејсбук“ има ново име за да ја нагласи својата независност од американската компанија. Преименувањето е дел од реорганизација...

Шок за навивачите на Дортмунд: Халанд ќе отсуствува повеќе недели

Голем проблем за Борусија Дортмунд може да претставува неиграњето на младиот Ерлинг Халанд. За Халанд прво се претпоставуваше дека прво нема некоја посериозна повреда, но...

Вархеји не верува дека Македонија годинава ќе почне преговори со ЕУ

Комесарот за проширување при ЕУ, Оливер Вархеји, изјави дека има се помалку шанси Македонија и Албанија да добијат преговарачка рамка до крајот на годинава...

СЗО: На светот му се потребни повеќе вакцини против коронавирус

Мајк Рајан, водечки експерт за итни случаи на Светската здравствена организација (СЗО), го поздрави одобрението на Велика Британија за вакцината Pfizer / BioNTech во...

Џонсон најверојатно ќе се вакцинира пред камери, сака да покаже дека вакцината е безбедна

Премиерот на Британија, Борис Џонсон може да се вакцинира во живо на телевизија за да покаже дека вакцината против ковид-19 е безбедна, но нема...

Популарно

Собранието го одби амандманот на О2 Иницијатива за поставување филтри на оџаците на јавните институции

Екологистите се незадоволни од распределбата на средства во Буџетот за 2021 година кои се наменети за животна средина и борба со аерозагадувањето. Еден од...

Нема назнаки од Софија за повлекување на ветото

Амбасадорите на ЕУ вчера повторно не успеаја да постигнат договор за заклучоците за отворање на преговорите со С Македонија. Бугарија и натаму инсистира нејзините...

Трамп: Ќе се видиме за четири години

Претседателот на САД во заминување Доналд Трамп е се повеќе изолиран во обидот да ја оспори победата на Џо Бајден, а вчера тој навести...

Поранешниот француски претседател Жискар Дестен почина во 94-та година

Поранешниот франциски претседател Валери Жискар Дестен, кој ја извршуваше должноста во периодот од 1974 до 1981 година, починал во 94 година од животот по...