Sunday, March 7, 2021
Home Свет Безбедносни мерки во Вашингтон пред инаугурацијата на Бајден

Безбедносни мерки во Вашингтон пред инаугурацијата на Бајден

Американските власти затвораат делови во центарот на Вашингтон поради загриженоста за насилство на протестите и митинзите во деновите пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден на 20 јануари.

Затворањата кои почнуваат од денеска до 21 јануари ја вклучуваат областа околу Националниот трговски центар и паркот во главниот град на САД, во кој се наоѓаат национални споменици каде што традиционално се собира огромна маса на народ за да ја набљудува инаугурацијата која се одржува на скалите на Капитол. Областа околу Белата куќа исто така е затворена, како и клучниот мост преку реката Потомак што ги поврзува Вирџинија со Вашингтон.

ФБИ ја анализира можноста за немири пред инаугурацијата на Бајден
Официјални лица велат дека околу 20.000 војници на Националната гарда ќе бидат вклучени во обезбедувањето на Вашингтон по упадот во Капитол на 6 јануари од толпа на приврзаници на Доналд Трамп.

Популарно

- Реклама -